PMI Model QSM-520-22-4-17-SFF is a Low Noise Amplifier that operates over the 5 to 20 GHz range designed for military and industrial applications that offers 22 dB minimum to 26 dB typical gain while maintaining a ±2.75 dB typical flatness. Supplied in our standard PE2 housing with removable that can be used as a 2.92mm female connectorized unit or as a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 5 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 22 dB Min to 26 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±2.75 dB Typ, ±3 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.2:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | 5 VDC |
| DC Current (mA): | 100 mA |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |