PMI Model QSM-LP-7500-SFF is a lowpass filter with a passband from DC to 7.5 GHz; max passband insertion loss of 3 dB; -3 dB cut-off frequency at 8 GHz; rejection of -35 dBc, and a passband VSWR of 2.0:1. Supplied with SMA female field replaceable connectors in a housing measuring 0.69" x 0.7" x 0.29" and can be used as a surface mount or connectorized component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 7.5 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 8 Min (3 dB) |
| Passband Insertion Loss: | 3 dB Max |
| Passband VSWR: | 2.0:1 Max |
| Rejection: | -35 dBc Min @ 9.5 to 14 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female - Removable |
| Size: | 0.69" x 0.70" x 0.29" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |