
PMI Model RFOC-811-QRC-DC-10 is a High Performance, 10 dB Directional Coupler with field replaceable SMA Connectors. By using the Technology of Microstrip Line-to-Strip Line Transitions, All the feedthrus of Input and Output Ports can be Soldered Directly to Mechanical Housing to have better Mechanical Support. The Device is Very Suitable for the RF/Microwave Subsystem/Module Integration.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 11 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 11 |
| Coupling (dB): | 10 ± 1.25 dB |
| Directivity (dB): | 10 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Power Handling: | 50 W Max |
| RF Connectors: | SMA Female - Field Replaceable |
| Size: | 1.00" x 0.60" x 0.380" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +95 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103 COND B |
| Shock: | MIL-STD-810, METHOD 516 COND B |
| Vibration: | MIL-STD-810, METHOD 514 PROC I |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105 COND C |
| Salt Spray: | ASTM G85.A4 |
| Explosive Atmosphere: | MIL-STD-810, METHOD 511.1 |