RPD-DC26R5G-292FF
Preliminary
2 Way Power Divider
Quantic PMI Model RPD-DC26R5G-292FF is a 2 Way Resistive Divider operating between DC to 26.5 GHz
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | DC to 26.5 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 26.5 |
| Isolation (dB): | 12 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB Max, 6 dB Typ |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 Max |
| Amplitude Balance: | 0.7 dB Max, 0.5 Typ |
| Phase Balance: | ±6° Max, ±4° Typ |
| Power Handling: | 0.5 W Max (Forward) 0.5 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.0" x 0.8" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +85 ºC |