| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Product Description: | RSM-618-65 is a Receiver Front-End IFM Subsystem with 6.0 to 18.0 GHz DC-Coupled Log Video Amplifier Outputs and Three DC-Coupled Frequency Discriminator Video Outputs (6.0 to 10.0 GHz, 10.0 to 14.0 GHz, and 14.0 to 18.0 GHz). |
| Item No.: | 6 |
| RF Input Power Level: | +15 dBm |
| Frequency Range: | 6.0 to 18.0 GHz |
| RF Input VSWR: | 3.0:1 Max @ -20 dBm, 2.5:1 Typ |
| Pulsewidth: | 100 ns Min (-65 dBm to 0 dBm) |
| RF Output Power: | +15 dBm |
| Frequency Discriminator: | 3 Outputs: 6-10 GHz, 10-14 GHz, 14-18 GHz Accuracy: ±300 MHz Max, ±200 MHz Typ Slope: 50 mV/GHz (±10% Max) |
| Tangential Sensitivity: | -68 dBm Max |
| LOG Linearity: | ±2.5 dB Max |
| LOG Video Output: | Rise Time: 25 ns Max Slope: 50 mV/dB (±10% Max) |
| Dynamic Range: | -65 dBm to 0 dBm |
| DC Power: | +15 VDC @ <950 mA (850 mA Typ) -15 VDC @ <450 mA (275 mA Typ) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 5.50"(L) x 6.00"(W) x 1.50"(H) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |