SAA-500M18G-56DB-SFF
Active
Digital Attenuator
Quantic PMI Model SAA-500M18G-56DB-SFF is a switch bit attenuator that operates over the frequency range of 500 MHz to 18 GHz. This model provides 20 dB of attenuation when a TTL "0" is applied and less than 3 dB of insertion loss when TTL "1" is applied. This attenuator switches between states in less than 100 ns and maintains a maximum VSWR of 2.0:1 into a 50-ohm impedance. ±5 VDC is required to power the attenuator and it is supplied in a housing measuring 1" x 0.7" x 0.35". Other frequency ranges and attenuation values are available.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Attenuation Range (dB): | 56 ± 2.75 dB |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Operating Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 V, 40 mA Typ -12 V to -15 V, 40 mA Typ |
| TTL Control: | "1" = Insertion Loss "0" = 20 dB Attenuation |
| Digital Control: | Single BIT |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 1" x 0.70" x 0.35" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -50 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |