Quantic PMI Model SBA-100M18G-31D5-6B-SFF is a switched bit attenuator operating from 0.1 to 18 GHz designed to be switched between a low loss state and 31.5 dB in 0.5 dB steps. The settings are selected by 6 independent bit controls. Housing measures 1.15" x 0.85" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Attenuation Range (dB): | 0 to 31.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Step Size: | 0.5 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Max (Operating) 27 dBm CW Max (Survival) |
| DC Voltage: | +5 VDC ± 5%@ 100 mA Max -5 VDC ± 5% @ 100 mA Max |
| Digital Control: | 6 BIT - "1"=Insertion Loss "0 "=Attenuation |
| Connectors: | SMA Female per MIL-C-39012 - removable |
| Size: | 1.15" x 0.85" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |