| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | DC to 2 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Attenuation Range (dB): | 0 to 60 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±0.3 dB or 1% to 1 GHz ±0.5 dB or 2% to 2 GHz |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB |
| VSWR: | 1.3:1 Max (17 dB Return Loss) |
| Power Handling Capability: | 0.5 W (27 dBm) CW |
| Switching Speed: | 6 ms Max |
| Individual Cell Attenuation: | 4 dB, 8 dB, 16 dB, and 32 dB |
| DC Voltage: | 5 V Standard |
| Input/Output Impedance: | 50 Ohms |
| Digital Control: | 4 Bit |
| Number of Cells: | 4 |
| Connectors: | RF: SMA Female Control: 0.015 Feedthru |
| Size: | 2.48" x 0.80" x 0.80" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 °C to +71 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to 100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |