PMI Model SDD-6G18G-2200-SFF is a biased Schottky diode detector that operates over the 6 to 18 GHz range. This model offers outstanding sensitivity as well as excellent frequency flatness performance of ±1 dB. Package size is 1.38" x Ø0.38" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ, 4.0:1 Max |
| Frequency Flatness (dB): | ±1 dB @ -20 dBm |
| Sensitivity: | 2200 mV/mW Min 2600 mV/mW Typ |
| Output Capacitance: | 10 pF Max |
| Bias: | 150 µA |
| Flatness @ -20 dBm: | ±1 dB |
| Video Impedance: | 100 Ohm Typ, 350 Ohm Max |
| Power Handling: | 20 dBm CW 26 dBm Pulsed (25% Duty Cycle) |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.38" x Ø0.38" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107G Cond. A |