Quantic PMI Model SDLVA-0060-80 is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) designed to operate over the 0.055 to 0.065 GHz Frequency Range. This unit has a dynamic range of 80 dB Typical, with a nominal video bandwidth of 20 MHz. This unit is designed using Monolithic technology which provides stunning performance and reliability in a compact package, making it an optimum high-speed channelized receiver applications. This unit offers typical fast rise time ≤20 ns, rapid fall time ≤30 ns as well as superior delay time of 10 ns. Package size 3.75" x 1.5" x 0.5" is with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.055 |
| Frequency Max (GHz): | 0.065 |
| Output Voltage: | 2.7 V |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Nom |
| Log Range (dBm): | -80 to 0 Typ |
| Rise Time: | 20 ns Max |
| Fall Time: | 30 ns Max |
| Power Supply: | +15 V @ 100 mA, -15 V @ 190 mA |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Propagation Delay: | 10 ns Typ |
| Pulse Range: | <100 ns |
| Dynamic Range: | 80 dB Min |
| Input Power: | +10 dBm Max |
| Limited IF Output: | 0 dBm Typ |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Log Slope Variation with Temperature: | ±1 mV Nom |
| Connectors: | SMA female |
| Size: | 3.75" x 1.50" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +71 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |