| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 |
| Frequency Max (GHz): | 0.5 |
| TSS (dBm): | -60 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 20 |
| Log Range (dBm): | -60 (-65 Typ) |
| Log Linearity: | ±1.5 dB Max (-65 to 0 dBm), ±1.2 dB Typ, ±2.0 dB Max (-65 to +5 dBm) ±1.5 dB Typ |
| Maximum Log Range: | 0 dBm (+5 dBm Typ) |
| Rise Time: | 25 ns Max |
| Fall Time: | 30 ns Max |
| Settling Time: | 40 ns Max |
| Power Supply: | +12 to +15 V @ 100 mA, -12 to -15 V @ 190 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% |
| Dynamic Range: | >65 dB |
| Input Power: | +10 dBm |
| Limited IF Output: | -16 dBm |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Log Slope Variation with Temperature: | ±1 mV Max |
| Log Slope Variation with Frequency: | ±0.5 mV/dB (Over 80 MHz RF Bandwidth) |
| Log Video Maximum Output Voltage: | 2.7 V |
| Log Video Output DC Offset: | 0.1 V Nom (Adjustable) |
| Log Video Output Slope: | 25 mV/dB |
| Log Video Propagation Delay: | 10 ns Max, 7 ns Typ |
| Tangential Sensitivity: | -60 dBm Min (-65 dBm Typ) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.75 " x 1.50 " x 0.40" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +71 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |