Quantic PMI Model SDLVA-0120-70-0208 is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) that operates between the 0.2 to 0.8 GHz frequency range with a TSS of -75 dBm, a log slope of 25 mV/dB, and a nominal video bandwidth of 0.02 GHz. Designed using innovative GaAs technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 3.75" x 1.5" x 0.5" making it an optimum solution for high speed channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.8 |
| Frequency Max (GHz): | 0.8 |
| TSS (dBm): | -80 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 25 |
| Log Range (dBm): | -75 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB Max (-75 to -5 dBm), ±1.2 dB Typ, ±1.5 dB Max (-65 to +5 dBm) |
| Maximum Log Range: | -5 dBm |
| Rise Time: | 15 ns Typ, 25 ns Max |
| Fall Time: | 15 ns Typ, 30 ns Max |
| Settling Time: | 100 ns Max |
| Power Supply: | +15 V @ 100 mA, -15 V @ 190 mA |
| VSWR: | 2.5:1 Typ |
| VSWR (Measured): | 2.5:1 Typ @ -23 dBm |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% |
| Propagation Delay: | 7 ns Typ, 10 ns Max |
| DC Offset: | Adjustable to 0 Volts DC |
| Dynamic Range: | >65 dB |
| Input Power: | +20 dBm CW |
| Limited IF Output: | 16 dBm Typ |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Log Slope Variation with Temperature: | ±1 mVdB Typ |
| Log Slope Variation with Frequency: | ±0.5 mV/dB Typ (Over 80 MHz RF Bandwidth) |
| Tangential Sensitivity: | -75 dBm Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.75" x 1.50" x 0.50" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |