| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| TSS (dBm): | -65 Min, -70 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Nom (Adjustable to 30) |
| Log Range (dBm): | >65 |
| Log Linearity: | ±0.8 dB Typ, ±1.2 dB Max (-60 to 0 dBm) ±1.2 dB Typ, ±1.5 dB Max (-65 to +5 dBm) |
| Maximum Log Range: | +5 dBm Min, +8 dBm Typ |
| VSWR: | 1.5:1 Typ, 1.8:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% or 50 (Option: 50) |
| Propagation Delay: | 7 ns Typ, 10 ns Max |
| Dynamic Range: | >65 dB |
| DC Power Supply: | Regulated +5 V @ 100 mA Max (120 mA for Extended Dynamic Range) Regulated -5 V @ 190 mA Max |
| Input VSWR: | 1.5:1 Typ, 1.8:1 Max |
| Limited IF Output: | 0 dBm Nom, ±2 dBm Typ |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Log Slope Variation with Temperature: | ±1 mV Max |
| Log Slope Variation with Frequency: | ±0.5 mV/dB (Over 80 MHz RF Bandwidth) |
| Log Video Maximum Output Voltage: | 2.7 V |
| Log Video Output DC Offset: | 0.1 V Nom (If Positive and Negative Supplies Are Well Regulated and Balanced) |
| Log Video Output Fall Time: | 20 ns Typ, 30 ns Max |
| Log Video Output Rise Time: | 15 ns Typ, 25 ns Max |
| Log Video Output Slope: | 25 mV/dB Nom (Adjustable to 30 mV/dB |
| Maximum RF Input Power: | +10 dBm |
| Tangential Sensitivity: | -65 dBm Min, -70 dBm Typ |
| Size: | 3.75" x 1.50" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |