Quantic PMI Model SDLVA-0120-70-FN-07103 is a Successive Detection Logarithmic Video Amplifier (SDLVA) that operates over the 0.7 to 1.3 GHz range with a Dynamic Range of 65 to 70 dB a TSS of -67 dBm and a Nominal Video Bandwidth of 0.02 GHz. Designed using cutting edge GaAs Technology which provides stunning performance and reliability in a compact package making it an optimum solution for high speed channelized receiver applications. These units offer typical fast Rise time ≤20 ns, Rapid Fall Time ≤25 ns as well as superior delay time of 8 ns. The Log Slope is 25 mV/dB and the Accuracy is less than ±1.0 dB over the -60 to 0 dBm power input range. Dynamic Range can be extended to -65/+5 with log error of ±1.5 dB. Options are available with adjustable logging slope and DC Offsets. Guaranteed Rise Times are less than 25 ns and maximum Recovery Times are less than 30 ns. Recovery times at lower power are faster. Housing sizes available are 3.75" x 1.5" x 0.5" or to any other customized configuration desired.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.7 |
| Frequency Max (GHz): | 1.3 |
| TSS (dBm): | -67 |
| Log Slope (mV/dB): | 25 (Adjustable to 30) |
| Log Range (dBm): | -60 (-65 Typ) |
| Log Linearity: | ±1.2 dB Max (-60 to 0 dBm) ±0.8 Typ, ±1.5 dB Max (-65 to +5 dBm) ±1.2 dB Typ |
| Maximum Log Range: | +5 dBm (+8 dBm Typ) |
| Rise Time: | 25 ns |
| Fall Time: | 30 ns |
| Settling Time: | 40 ns |
| Power Supply: | +7 to +18 V@ 100 mA, -7 to -18 V@190 mA |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% |
| Propagation Delay: | 10 ns Max, 7 ns Typ |
| Dynamic Range: | >65 dB |
| Input Power: | +10 dBm |
| Limited IF Output: | -10 dBm |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Log Slope Variation with Temperature: | ±1 mV Max |
| Log Slope Variation with Frequency: | ±0.5 mV/dB (Over 80 MHz RF Bandwidth) |
| Log Video Maximum Output Voltage: | 2.7 Volts |
| Log Video Output DC Offset: | 0.1 V (Adjustable) |
| Log Video Output Slope: | 25 mV/dB (Adjustable to 30 mV/dB) |
| Tangential Sensitivity: | -65 dBm Min (-70 dBm Typ) |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.75" x 1.50" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |