Quantic PMI Model SDLVA-0120-70-100M2G-10DBM-OPT300M1G is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) that operates between the 0.3 to 1 GHz frequency range. Offers a dynamic range of 70 dB minimum and a TSS of -65 dBm with a maximum rise time of 25 ns and a fall time of 30 ns. This model provides a limited IF output of +10 dBm typically. Package size is 3.75 " x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.3 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| TSS (dBm): | -65, -70 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Nom @ 1.0 GHz |
| Log Range (dBm): | -65 |
| Log Linearity: | ±2.0 dB Max (-65 to +5 dBm) |
| Maximum Log Range: | +5 dBm |
| Rise Time: | 25 ns Max |
| Fall Time: | 30 ns Max |
| Settling Time: | 40 ns Max |
| Power Supply: | +7 to +18 V @ 300 mA, -7 to -18 V @ 150 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| VSWR (Measured): | 2.0:1 Max- (1.8:1 Typ) |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% |
| Dynamic Range: | 70 dB Min, 75 dB Typ |
| Input Power: | +10 dBm |
| Limited IF Output: | +10 dBm |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Log Slope Variation with Temperature: | ±0.5 mV/dB Typ |
| Log Slope Variation with Frequency: | ±0.5 mV/dB (Over 80 MHz RF Bandwidth) |
| Log Video Maximum Output Voltage: | 2.7 V |
| Log Video Output DC Offset: | 0.1 V Nom (Adjustable) |
| Log Video Output Slope: | 25 mV/dB Nom (@ 1 GHz) |
| Log Video Propagation Delay: | 10 ns Typ |
| Tangential Sensitivity: | -65 dBm Min (-70 dBm Typ) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.75 " x 1.50 " x 0.40" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |