| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.75 |
| Frequency Max (GHz): | 1.25 |
| TSS (dBm): | -65 Min, -70 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Nom, ±50 |
| Log Range (dBm): | -60 Min, -65 Typ |
| Log Linearity: | ±2.5 dB Max @ 1.0 GHz - Measured +0.46 dB, -0.40 dB |
| Rise Time: | 25 ns Max |
| Fall Time: | 30 ns Max |
| Settling Time: | 40 ns Max |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| VSWR (Measured): | 1.8:1 Max - Output: 2.5:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Log Video Load: | 100 Ohm ± 10% |
| Propagation Delay: | 7 ns Typ, 10 ns Max - Measured 7 ns |
| Dynamic Range: | 70 dBm Min, 75 dB Typ |
| Input Power: | +10 dBm |
| Limited IF Output: | -6 dBm Nom, ±2.5 dB Max |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Log Slope Variation with Temperature: | ±1.0 mV/dB Typ. - Measured 0.4 mV/dB |
| Log Slope Variation with Frequency: | ±0.5 mV/dB Typ (Over 80 MHz RF Bandwidth) |
| Log Video Maximum Output Voltage: | 2.7 V |
| Log Video Output DC Offset: | 0.1 V Nom (Adjustable) |
| Maximum Log Voltage: | +5 dBm Min, +8 dBm Typ |
| Minimum Log Voltage: | -60 dBm Min, -65 dBm Typ |
| Size: | 3.75 " x 1.50 " x 0.50" |
| Finish: | Mil-Spec Epoxy Paint - Gray Mounting Surface (Bottom) Free of Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |