Quantic PMI Model SDLVA-0120-70 OPTION: 500M 105, 1 ODBM, MH is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) that operates between the 0.5 to 1.5 GHz frequency range. It has a dynamic range of 70 dB minimum and a TSS of -65 dBm. Designed using cutting edge GaAs technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 3.75" x 1.50" x 0.50" making it an optimum solution for high speed channelized receiver applications. This unit offers a maximum fast rise time of ≤25 ns and a rapid fall time of ≤30 ns.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 1.5 |
| TSS (dBm): | -65 (-70 Typ) |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Nom |
| Log Range (dBm): | -60 (-65 Typ) to +5 (+8 Typ) |
| Log Linearity: | ±0.8 dB Typ, ±1.2 dB Max @ (-60 to 0 dBm) ±1.2 dB Typ, ±1.5 dB Max @ (-65 to +5 dBm) |
| Settling Time: | 40 ns Max |
| VSWR: | 1.5:1 Typ, 1.8:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% |
| Propagation Delay: | 10 ns Max, 7 ns Typ |
| Dynamic Range: | 70 dBm Min, 75 dB Typ |
| Maximum DC Power: | -7 to +18 V @ 150 mA -7 to -18 V @ 150 mA |
| DC Power Supply: | +7 to +18 V @ 150 150 mA -7 to -18 V @ 150 mA |
| Limited IF Output: | +10 dBm Typ |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Log Slope Variation with Temperature: | ±1 mV/dB Typ |
| Log Slope Variation with Frequency: | ±0.5 mV/dB Typ (over 80 MHz RF bandwidth) |
| Log Video Maximum Output Voltage: | 2.7 V |
| Log Video Output DC Offset: | 0.1 V Nom (adjustable) |
| Log Video Output Fall Time: | 30 ns Max |
| Log Video Output Rise Time: | 25 ns Max |
| Log Video Output Slope: | 25 mV/dB Typ (over 80 MHz RF bandwidth) |
| Maximum RF Input Power: | +10 dBm |
| Tangential Sensitivity: | -65 dBm (-70 dBm Typ) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.75" x 1.50" x 0.50" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +100 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |