SDLVA-0120-70 Options 500M105, 10DBM, MH
Active
Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA)
Quantic PMI Model SDLVA-0120-70 Options 500M105, 10DBM, MH is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) that operates between the 0.5 to 1.5 GHz Frequency Range with a Dynamic Range of 70 dB Minimum and a TSS of -65 dBm. Designed using Cutting Edge GaAs Technology which provides Stunning Performance and Reliability in a Compact Package measuring 3.75" x 1.50" x 0.50" making it an Optimum Solution for High Speed Channelized Receiver Applications. This Unit offers a Maximum Fast Rise Time of ≤25 ns and a Rapid Fall Time of ≤30 ns.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 1.5 |
| TSS (dBm): | -65 |
| Log Slope (mV/dB): | 25 |
| Log Range (dBm): | 70 Min, 75 Typ |
| Log Linearity: | ±1.2 dB Max ( -60 to 0 dBm), ±0.8 dB Typ ±1.5 dB Max (-65 to 5 dBm), ±1.2 dB Typ |
| Rise Time: | 25 ns |
| Fall Time: | 30 ns |
| Settling Time: | 40 ns |
| Power Supply: | +7 to +18 V @ 150 mA, -7 to -18 V @ 150 mA |
| VSWR: | 1.8:1 Max (1.5:1 Typ) |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% |
| Propagation Delay: | 10 ns Max, 7 ns Typ |
| Dynamic Range: | 70 dBm Min, 75 dB Typ |
| Limited IF Output: | +10 dBm Typ |
| Log Video Maximum Output Voltage: | 2.7 Vol |
| Log Video Output DC Offset: | 0.1 V Nom (Adjustable) |
| Tangential Sensitivity: | -65 dBm (-70 dBm Typ) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.75" x 1.50" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +100 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |