Quantic PMI Model SDLVA-0120-70 Options EADS, 100MV, 09103 is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) operates over the 0.95 to 1.25 GHz range with a dynamic dange of 65 to 70 dB, a TSS of -60 dBm and a nominal Video bandwidth of 0.02 GHz. Designed using cutting edge GaAs Technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 3.75" x 1.50" x 0.50" making it an optimum solution for high speed channelized receiver applications. These units offer typical fast rise time of ≤20 ns, Rapid fall time of ≤25 ns as well as superior delay time of 8 ns. The logging slope is 25 mV/dB and the accuracy is less than ±1.0 dB over the -55 to 0 dBm power input range. Dynamic Range can be extended to -65/+5 with log error of ±1.5 dB. Options are available with adjustable logging slope and DC offsets. Guaranteed rise times are <25 ns and maximum recovery times are<30 ns. Recovery times at lower power are faster. The SDLVA-0120-70 SDLVA is commercially screened and characterized from -55 to +85 ºC.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.95 |
| Frequency Max (GHz): | 1.25 |
| TSS (dBm): | -60 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 25 |
| Log Range (dBm): | -55 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max |
| Rise Time: | 25 ns |
| Fall Time: | 30 ns |
| Settling Time: | 40 ns |
| Power Supply: | +15 V @ 150 mA -15 V @ 250 mA |
| VSWR: | 2.5:1 Max (2.0:1 Typ) |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% |
| Propagation Delay: | 10 ns Max, 7 ns Typ |
| Dynamic Range: | -65 / +5 with log error of ±1.5 dB |
| Input Power: | -10 dBm |
| Maximum Input Power: | +10 dBm |
| Limited IF Output: | -10 dBm |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Log Slope Variation with Temperature: | ±1 mV Maximum |
| Log Slope Variation with Frequency: | ±0.5 mV/dB (Over 80 MHz RF Bandwidth) |
| Log Video Maximum Output Voltage: | 2.7 V |
| Log Video Output DC Offset: | 0.1 V Nom (Adjustable) |
| Log Video Output Slope: | 25 mV/dB Nom (Adjustable to 30 mV/dB) |
| Size: | 3.75" x 1.50" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |