| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.75 |
| Frequency Max (GHz): | 1.25 |
| TSS (dBm): | -70 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 30 ± 5% |
| Log Range (dBm): | -65 Max |
| Log Linearity: | ±1.5 dB Max (-65 to +5 dBm) - Measured +1.0/-1.49 dB (-65 to +5 dBm) |
| Rise Time: | 25 ns Max (20 ns Typ) - Measured 13.5 ns |
| Fall Time: | 30 ns Max - Measured 13.3 ns |
| Recovery Time: | 50 ns Max (90% Input Pulse to Within 0.5 dB) - Measured 13.5 ns |
| Settling Time: | 40 ns Max (10% Input Pulse to Within 0.5 dB) - Measured 13.5 ns |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| VSWR (Measured): | 2.0:1 Max - Measured 1.7:1 |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Propagation Delay: | 10 ns Max, 7 ns Typ - Measured 3.32 ns |
| Dynamic Range: | 70 dB Min - Measured 70 dB |
| Maximum DC Power: | +5 V @ 250 mA Max - Measured 220 mA, -5.2 V @ 150 mA Max - Measured 138 mA |
| Limited IF Output: | 8.5 dBm Min (-65 to -60 dBm) - Measured 8.5 dBm, 9.5 to 12.5 dBm (-60 to +5 dBm) - Measured 10.3 to 11.3 dBm |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Log Slope Variation with Temperature: | ±1.5 mV/dB Max - Measured 1.3 mV/dB |
| Log Slope Variation with Frequency: | ±0.5 mV/dB Max - Measured ±0.4 mV/dB |
| Log Video Maximum Output Voltage: | 2.7 V - Measured 2.63 V |
| Log Video Output DC Offset: | 0.2 V - Measured 0.223 V |
| Log Video Output Slope: | 30 mV/dB ± 5% - Measured 31.5 mV/dB |
| Tangential Sensitivity: | -70 dBm Max - Measured -70 dBm |
| Connectors: | GPO (Full Detent) |
| Size: | 1.30" x 0.95" x 0.27" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 2.75 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |