Quantic PMI Model SDLVA-0R5G20G-55DB-SFF-50OHMS-50MV F is a miniature Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) supplied in our standard PE2 housing that can be used in connectorized or strip line applications. It operates from 0.5 to 20 GHz frequency range, greater than 55 dB dynamic range ultra-high speed. Its size and stunning performance makes it an attractive solution for high speed, wide band, and high reliability channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 20 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Logging Range (dBm): | -55 to +5 |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| TSS (dBm): | -58 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 50 Typ |
| Log Linearity: | ±1.5 dB (Pin = -50 to 0 dBm) @ +25 °C Typ |
| Input VSWR: | 2.8:1 Typ |
| Log Video Output Slope: | 50 mV/dB Typ |
| Log Video Output Voltage: | 0.1 to 2.5 V Typ |
| Tangential Sensitivity: | -58 dBm TSS Typ |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Typ |
| Log Linearity Over Temp: | ±2.0 dB (Pin = -50 to 0 dBm) @ -55 °C to +85 °C Typ |
| Log Video Output Rise Time: | 5 ns (Pin = -20 dBm @ 10% to 90%) |
| Log Video Output Fall Time: | 20 ns (Pin = -20 dBm @ 90% to 10%) |
| Log Video Recovery Time: | 28 ns (Pin = -50 to 0 dBm) |
| Log Video Propagation Delay: | 15 ns Typ |
| Video Output Load: | 50 Ohm Load |
| Operating Voltage: | +8 to 15 VDC |
| Operating Current: | 130 mA Typ |
| ESD Sensitivity: | HBM Class 0 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |