Quantic PMI Model SDLVA-0R61R1-65-CD-SFF-1 is a Successive Detection Logarithmic Video Amplifier (SDLVA) designed to operate over the 0.6 to 1.1 GHz frequency range. This model is designed for ultra high speed applications while maintaining flatness and accuracy. Package size is 3.2" x 1.8" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.6 |
| Frequency Max (GHz): | 1.1 |
| TSS (dBm): | -68 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 30 Typ, 100 ohm load |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Log Linearity: | ±2.0 dB (-20 to +70 ºC) |
| Rise Time: | 30 ns Max |
| Fall Time: | 40 ns Max |
| Recovery Time: | 80 ns Max |
| Power Supply: | +15 or +12 V @ 300 mA Max, -15 or -12 V @ 200 mA Max |
| VSWR: | 2.0:1 |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Pulse Range: | 30 ns to CW |
| DC Offset: | 100 mV Typ |
| Dynamic Range: | -65 to 0 dBm |
| Input Power: | +13 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.2" x 1.8" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -20 ºC to +70 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55ºC to +125ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |