| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.85 |
| Frequency Max (GHz): | 1.5 |
| TSS (dBm): | -70 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 40 Nom |
| Log Range (dBm): | -70 to +5 |
| Log Linearity: | ±0.8 dB Typ, ±1.2 dB Max @ -60 to 0 dBm ±1.2 dB Typ, ±1.5 dB Max @ -65 to +5 dBm |
| Rise Time: | 15 ns Typ, 25 ns Max |
| Fall Time: | 15 ns Typ, 30 ns Max |
| Settling Time: | 40 ns Max |
| VSWR: | 1.5:1 Typ, 1.8:1 Max |
| VSWR (Measured): | 1.5:1 Typ, 1.8:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 50 ± 10% |
| Propagation Delay: | 10 ns Max, 7 ns Typ |
| DC Offset: | Log Video Output Slope |
| Dynamic Range: | >75 dB |
| Input Power: | +10 dBm CW |
| Limited IF Output: | +5 dBm Typ |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Log Slope Variation with Temperature: | ±1 mV Typ |
| Log Slope Variation with Frequency: | ±0.5 mV/dB Typ (Over 80 MHz RF Bandwidth) |
| Tangential Sensitivity: | -70 dBm Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.75" x 1.50" x 0.50" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |