Quantic PMI Model SDLVA-0R91R3-70-CD-1 is a 0.9 to 1.3 GHz Successive Detection Video Log Amplifier (SDLVA). It has a dynamic range of 70 dB, a log slope of 50 mV/dB, and a video bandwidth of 14 MHz that has been designed using innovative GaAs technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 3.75" x 1.5" x 0.5" making it an optimum solution for high speed channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.9 |
| Frequency Max (GHz): | 1.3 |
| TSS (dBm): | -82 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 50 Nom |
| Log Range (dBm): | -80 to -5 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max |
| Rise Time: | 25 ns Max |
| Fall Time: | 200 ns Max |
| Recovery Time: | 200 ns Max |
| Settling Time: | 60 ns Max |
| Power Supply: | ±12 to ±15 V |
| Frequency Flatness: | ±1.25 dB Max @ 25 ºC |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Dynamic Range: | -80 to -5 dBm |
| Log Accuracy: | ±1.5 dB max @ 25ºC |
| Input Power: | +10 dBm CW |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Tangential Sensitivity: | -82 dBm Typ |
| Connectors: | SMA female |
| Size: | 3.75" x 1.50" x 0.50" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |