

PMI Model SDLVA-100M18G-CW-70-MAH is a CW-Immune Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) operating in the 0.1 to 18 GHz frequency band. Features an SPST on the RF output which allows for the RF to be blanked when the RF input signal is below the externally adjustable threshold. In addition to RF blanking, a 3.3 V TTL-compatible output is also provided for time-gating or sampling, to assist in digital system integration. Package size is 2.3" x 2.2" x 0.36" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -68 Min, -70 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 10 ± 1 Max, 50 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -65 to +5 Min |
| Log Linearity: | ±1.75 dB ( -40ºC to +85 ºC) Max - Measured 0.92 dB |
| Rise Time: | 35 ns Max - Measured 20 ns |
| Recovery Time: | 350 ns Max - Measured 220 ns |
| Settling Time: | 50 ns Typ - Measured 41 ns |
| Power Supply: | ±12 to ±15 VDC - Measured +12 VDC @ 310 mA, -12 VDC @ 95 mA |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max - Measured ±1.0 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| VSWR (Measured): | 2.0:1 Max - Measured 1.97:1 |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Pulse Range: | 100 ns to 250 µs |
| Dynamic Range: | -65 to +5 dBm Min |
| Limited IF Output: | 8 ± 3 dBm Max - Measured +8 ± 2.5 dBm (Input Power >= -65 dBm) |
| Linear Output Gain: | 43 dB ± 3 dB Max - Measured 43 to 45.7 dB |
| Linear Output Psat: | 3 dBm ± 3 dBm Max - Measured 0.9 to 4 dBm |
| Video Comparator Delay: | 50 ns Typ - Measured 45 ns |
| Video Comparator Threshold Level: | Adjustable with Analog Voltage -60 dBm ± 3.0 dB Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.30" x 2.20" x 0.36" |
| Finish: | Gold |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |