| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -68 Min, -70 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 10 into a 50 Ohm load |
| Log Range (dBm): | -65 to +5 |
| Log Linearity: | ±1.75 dB (-40 to 85 ºC) Max - Measured ±1.5 dB |
| Rise Time: | 35 ns Max - Measured 27 ns |
| Recovery Time: | 350 ns Max - Measured 275 ns |
| Settling Time: | 50 ns Typ - Measured < 50 ns |
| Power Supply: | ±12 to ±15 VDC - Measured +12 V @ 120 mA, -12 V @ 66 mA |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max - Measured ±1.7 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| VSWR (Measured): | 2.0:1 Max - Measured 1.5:1 |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Pulse Range: | 100 ns to 250 µs |
| Dynamic Range: | -65 to +5 dBm Min |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 2.3" x 2.2" x 0.36" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC * Operating down to -54 ºC with Degraded Specifications |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |