Quantic PMI Model SDLVA-100M18G-DC-70-MAH-OPT0D16 is a DC Coupled Successive Detection Log Video Amplifier for CW & pulse modulated signals operating in the 0.1 to 6 GHz frequency band. It features a SPST on the RF output which allows for the RF to be turned off when the RF signal is below the adjustable threshold setting. In addition, the output switch can be controlled externally by enabling the external trigger. LVTTL output is provided for time-gating or sampling, to assist in digital system integration.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| TSS (dBm): | -68 Min, -70 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 10 into a 50 Ohm Load ± 1 mV Max |
| Log Range (dBm): | -65 to +5 Min |
| Log Linearity: | ±1.75 dB (-40 to +85 °C) Max |
| Rise Time: | 35 ns Max |
| Recovery Time: | 350 ns Max |
| Power Supply: | ±12 to ±15 VDC |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Pulse Range: | 100 ns to 250 µs |
| Dynamic Range: | -65 to +5 dBm Min |
| Limited Output Power: | +8 dBm ± 3.0 dB Max (Input Power >= -65 dBm) |
| Linear Output Gain: | 43 ± 3.0 dB Max |
| Linear Output Psat: | +3 ± 3.0 dB Max |
| Settling Time to ±1 dB: | 50 ns Typ |
| SPST Isolation: | 70 dB Typ |
| SPST Switch Speed: | 20 ns Typ |
| SW CTL A (Enable): | LVTTL 0: Internal Comparator Triggered SPST LVTTL 1: External Trigger Enable (SW CTL B) |
| SW CTL B (Trigger): | LVTTL 0: SPST Switch On (Insertion Loss) LVTTL 1: SPST Switch Off (Isolation) |
| Video Comparator Delay: | 50 ns Typ |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 2.30" x 2.20" x 0.36" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -54 °C to +100 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C Cond. B |