PMI Model SDLVA-100M20G-55-12-SFF is a miniature Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) supplied in our standard PE2 housing that can be used in connectorized or strip line applications that operates from 0.1 to 20 GHz frequency range, 55 dB dynamic range, and ultra-high speed. Unit size and stunning performance makes it an attractive solution for high speed, wide band, and high reliability channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Logging Range (dBm): | -50 to +5 dBm |
| Video Load (Ohms): | 1 K |
| TSS (dBm): | -55 dBm Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 15 mV/dB Typ |
| Log Linearity: | ±1 dB (Pin = -45 to 0 dBm) @ +25 °C Typ |
| Input VSWR: | 3.0:1 Typ |
| Log Video Output Slope: | 15 mV/dB Typ |
| Log Video Output Voltage: | 0.9 to 1.5 V Typ |
| Tangential Sensitivity: | -55 dBm Typ |
| Frequency Flatness: | ±2 dB Typ |
| Log Linearity Over Temp: | ±1.5 dB (Pin = -45 to 0 dBm @ -55°C to +85°C) Typ |
| Log Video Output Rise Time: | 5 ns (Pin = -20 dBm @ 10% to 90%) |
| Log Video Output Fall Time: | 20 ns (Pin = -20 dBm @ 90% to 10%) |
| Log Video Recovery Time: | 28 ns (Pin = -20 to 0 dBm) |
| Log Video Propagation Delay: | 10 ns Typ |
| Video Output Load: | 1K Ohm Min |
| Operating Voltage: | +12 to 15 VDC |
| Operating Current: | 100 mA Typ |
| ESD Sensitivity: | HBM Class 0 |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08” x 0.71” x 0.29” |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -60 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |