Quantic PMI Model SDLVA-100M3G-70-MAH is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) operating in the 0.1 to 3 GHz frequency band. Features an SPST on the RF output which allows for the RF to be blanked when the RF input signal is below the -64 dBm threshold. In addition to RF blanking, a 3.3 V TTL-compatible output is also provided for time-gating or sampling, to assist in digital system integration. Package size is 2.3" x 2.2" x 0.36" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 3 |
| TSS (dBm): | -68 Min, -70 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 10 ± 1 into a 50 Ohm Load Max |
| Log Range (dBm): | -65 to +5 Min |
| Log Linearity: | ±1.5 dB ( -40 to +85 ºC) Max |
| Rise Time: | 35 ns Max |
| Recovery Time: | 200 ns Max (150 ns Typ) |
| Settling Time: | 50 ns Typ |
| Power Supply: | ±12 to ±15 VDC |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Pulse Range: | 100 ns to CW |
| Dynamic Range: | -65 to +5 dBm Min |
| Limited IF Output: | 6.5 ± 3.0 dB Max |
| Linear Output Gain: | 38 ± 3.0 dB Max |
| Linear Output Psat: | 6 ± 3.0 dB Max |
| Video Comparator Delay: | 50 ns Typ |
| Video Comparator Threshold Level: | -64 dBm ± 3.0 dB Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.30" x 2.20" x 0.36" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C Cond. B |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |