| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| TSS (dBm): | -73 Typ, -71 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Typ 50 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -70 to 0 |
| Log Linearity: | ±2.5 dB (-40 °C - +75 °C) |
| Rise Time: | 30 ns |
| Recovery Time: | 200 ns |
| Power Supply: | +15 V or +12 V @ 350 mA Nom -15 V or -12 V @ 180 mA Nom |
| VSWR: | 2.0:1 |
| PSAT: | 7 dBm Typ |
| Pulse Range: | 100 ns to CW |
| Dynamic Range: | 71 dB |
| Log Video Output DC Offset: | 50 ± 50 mV |
| Power Input: | +17 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.96" X 1.80" X 0.20" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C TO +75 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C TO +125 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |