| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 0.7 |
| TSS (dBm): | -60 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 5 |
| Log Range (dBm): | -60 to +10 |
| Log Linearity: | ±1.2 dB Typ, ±1.2 dB Max @ (-55 to 0 dBm), ±1.5 dB Typ, ±2.0 dB Max @ (-60 to 0 dBm) Measured ±0.49 dB |
| Rise Time: | 15 ns Typ, 25 ns Max |
| Fall Time: | 15 ns Typ, 30 ns Max |
| Settling Time: | 40 ns Max |
| Power Supply: | +12 to +12 V @ 100 mA - Measured 62 mA, -12 to -15 V @ 200 mA - Measured 140 mA Note: Do not supply +V without -V supplied as well as this may damage the unit |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| VSWR (Measured): | 2.0:1 Max (1.5:1 Typ) - Measured <1.03:1 |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% |
| Dynamic Range: | 55 dB Min, 60 dB Typ |
| Input Power: | +10 dBm |
| Limited IF Output: | -10 dBm Min, -5 dBm Typ - Measured -5.64 dBm, -3.91 dBm |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Log Slope Variation with Temperature: | ±1 mV/dB Typ |
| Log Slope Variation with Frequency: | ±0.5 mV/dB Typ (Over 80 MHz RF Bandwidth) |
| Log Video Maximum Output Voltage: | 2.7 V |
| Log Video Output DC Offset: | 0.1 V Nom (Adjustable) |
| Log Video Output Slope: | 25 ±5 mV/dB - Measured 25.85 mV/dB |
| Log Video Propagation Delay: | 10 ns Max, 7 ns Typ |
| Maximum Log Voltage: | 0 dBm (+10 dBm Typ) |
| Minimum Log Voltage: | -55 dBm (-60 dBm Typ) |
| Tangential Sensitivity: | -60 dBm Typ (Video In) |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.75 " x 1.50 " x 0.50" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |