Quantic PMI Model SDLVA-110M240M-65-CD is a Successive Detection Log Video Amplifiers (SDLVA) designed to operate over the 0.11 to 0.24 GHz frequency range. This model is designed for high speed applications while maintaining flatness and accuracy. Package size is 3.75" x 1.50" x 0.50" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.11 |
| Frequency Max (GHz): | 0.24 |
| TSS (dBm): | -73 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 2.0, 100 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Log Linearity: | ±0.75 dB (+25 ºC) Max, ±1.5 dB (0 to +77 ºC) Max, ±2.5 dB (-34 to +0 ºC) Max |
| Rise Time: | 35 ns Max |
| Fall Time: | 300 ns Max |
| Recovery Time: | 500 ns Max |
| Power Supply: | ±12 V ± 3%, ±100 mA |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Pulse Range: | 100 ns to CW |
| DC Offset: | ±0.4 V Typ (Offset Adjustment) |
| Dynamic Range: | -65 to 0 dBm |
| Input Power: | +17 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.75" x 1.50" x 0.50" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -34 ºC to +77 ºC Operating |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-810C, Method 507 Procedure 1 |
| Shock: | MIL-STD-810C, Method 516 Procedure 1 |
| Vibration: | MIL-STD-810C, Method 514 Procedure 1A |
| Altitude: | MIL-STD-810C, Method 504 (45k) |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508 Procedure 1 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |