Quantic PMI Model SDLVA-150R4G15R7G-30DBM is Successive Detection Logarithmic Video Amplifier (SDLVA) designed to operate over the 15.4 to 15.7 GHz frequency range. This SDLVA has an input RF filter to limit RD bandwidth, followed by a limiter capable of handling 1W CW. Housing size is 4.15" x 1.80" x 0.60" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 15.4 |
| Frequency Max (GHz): | 15.7 |
| TSS (dBm): | -74 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 15 (±10%) @ 50 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -70 to 0 |
| Power Supply: | +12 VDC @ 250 mA Max -12 VDC @ 120 mA Max |
| VSWR: | 2.5:1 Max |
| Pulse Range: | 200 ns to CW |
| Dynamic Range: | -70 to 0 dBm |
| Video Output Range: | 0 VDC to 1.8 VDC Into A 50 OHM Load |
| Max Video Output: | 1.8 V |
| Input Power: | +30 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.15" x 1.80" x 0.60" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 1070 COND. A |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |