Quantic PMI Model SDLVA-15R4G15R7G-70DB-EN is a Successive Detection Logarithmic Video Amplifier (SDLVA) designed to operate over the 15.4 to 15.7 GHz frequency range. This SDLVA has an input RF filter to limit RF bandwidth and an enable pin allowing a standby mode to reduce power consumption for battery powered applications. Package size is 4.15" x 1.80" x 0.60" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 15.4 |
| Frequency Max (GHz): | 15.7 |
| TSS (dBm): | -74 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 15 (±10 %) @ 50 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -70 to 0 |
| Power Supply: | +12 VDC @ 350 mA Max, +9 VDC @ 400 mA Goal |
| VSWR: | 2.5:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Pulse Range: | 200 ns to CW |
| Dynamic Range: | -70 dBm to 0 dBm |
| Video Output Range: | 0 VDC to 1.8 VDC into a 50 Ohm Load |
| Max Video Output: | 1.8 V |
| Input Power: | +15 dBm CW Max |
| Log Slope Intercept Point: | VIDEO OUT= 350 mV (Nom) @ +25° C with -70 dBm RF INPUT |
| Connectors: | SMA Female removable |
| Size: | 4.15" x 1.80" x 0.60" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 1070 COND. A |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |