Quantic PMI Model SDLVA-160-70 Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) operates at 0.16 GHz with a 0.05 GHz Bandwidth. This Unit has a Dynamic Range of -70 to 0 dBm, and a TSS of -70 dBm. The Rise time is better than 10ns, as well as a fall time of 60 ns and a delay time of 10 ns. The Log Slope is 25 mV/dB and the accuracy is less than ±1.5 dB over the Dynamic Range. Package size is 3.75" x 1.5" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.135 |
| Frequency Max (GHz): | 0.185 |
| TSS (dBm): | -70 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 5% @ 25 °C |
| Log Range (dBm): | -70 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB Max |
| Rise Time: | 10 ns |
| Fall Time: | 60 ns |
| Power Supply: | 12 or 15 V @ 300 mA Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Video Bandwidth: | 50 MHz Min |
| Video Load (Ohms): | 93 |
| DC Offset: | ±25 mV Max |
| Dynamic Range: | -70 to 0 dBm Min |
| Pulse Width Range: | 50 ns to CW |
| Noise Figure: | 5 dB Typ |
| Delay Time: | 10 ns |
| Limited IF Output: | 2 dBm ± 2 dB |
| Limiting Output Level: | 2000 mV Max |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.75" x 1.50" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to 85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -54 °C to 85 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STF-202F, Method 107D Cond A |
| Humidity: | MIL-STF-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STF-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STF-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STF-202F, Method 105C Cond B |