Quantic PMI Model SDLVA-160-80 is a successive detection log video amplifier (SDLVA) that operates between 0.12 to 0.2 GHz frequency range: dynamic range of 80 dB, a log slope of 25 mV / dB; a nominal video bandwidth of 12 MHz and has been designed using innovative GaAs technology which provides stunning performance and reliability in a compact package making it an optimum solution for high speed channelized receiver applications. Package size is 3.53" x1.50" x 0.46" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.12 |
| Frequency Max (GHz): | 0.2 |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 3% |
| Log Range (dBm): | -80 to 0 |
| Log Linearity: | ± 1.0 dB |
| Video Load (Ohms): | 93 |
| Log Video Load: | 93 Ohm ± 10% |
| Dynamic Range: | -80 to 0 dBm |
| DC Power Supply: | +12V @ 200 mA -12V @ 190 mA |
| Limited IF Output: | +0 dBm ± 2.0 dB |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| VSWR INPUT/OUTPUT: | 2.0:1 Max |
| Log Video Output DC Offset: | ± 20 mV |
| Log Video Output Fall Time: | 60 ns |
| Log Video Output Rise Time: | 30 ns |
| Log Video Output Slope: | 25 mV/dB ± 3% |
| RF Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.53" x1.50" x 0.46" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -54 °C to +100 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 1070 COND. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 1038 COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 2138 COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 2040 COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |