Quantic PMI Model SDLVA-18G40G-65-50MV-100 is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) that operates between the 18 to 40 GHz frequency range with a dynamic range of 65 dB, a log slope of 50 mV/dB, and a nominal video bandwidth of 0.017 GHz. Designed using innovative GaAs technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 2.37" x 1.80" x 0.42" making it an optimum solution for high-speed channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| TSS (dBm): | -65 |
| Log Slope (mV/dB): | 50 Nom |
| Log Range (dBm): | -60 to +5 |
| Recovery Time: | 300 ns Typ, 500 ns Max |
| Settling Time: | 45 ns to Within 1 dB |
| VSWR: | 2.0:1 |
| Video Log Range: | -60 to +5 dBm |
| Video Log Linearity: | ±2.0 dB |
| Video Freq Flatness: | ±2.0 dB Typ, ±2.5 dB Max |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| DC Offset: | 200 mV, ±200 mV |
| Dynamic Range: | -60 to +5 dBm |
| Pulse Width Range: | 30 ns to CW |
| DC Power Supply: | +12 V @ 400 mA (With No Video Load) -12 V @ 200 mA |
| Input VSWR: | 2.0:1 (50 Ohms) |
| Video Rise Time: | 20 ns Typ, 35 ns Max |
| Video Log Intercepts: | Video Output at 2 dBm: 1940 mV Max, 1476 mV Min Video Output at -63 dBm: 280 mV Max, 65 mV Min |
| Video Output Impedance: | 50 Ohm to Drive 100 ft. Cable & 50 Ohms Load |
| Connectors: | SMA female |
| Size: | 2.37" x 1.80" x 0.42" |
| Finish: | Nickel Plate per SAE AMS 2404 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -30 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-810F, Method 507.4 Notice 3 |
| Shock: | MIL-STD-810F, Method 516.5 Procedure 1 |
| Vibration: | MIL-STD-167-1AF, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-810F, Method 500.4 Procedure II |