| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| TSS (dBm): | -70 Typ, -68 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Typ, 50 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -70 to +5 |
| Log Linearity: | ±2.5 dB (-40 to +85 °C) |
| Rise Time: | 10 ns (5 ns Typ) |
| Recovery Time: | 60 ns (40 ns Typ) @ +25°C, 100 ns Max Over Temp |
| Power Supply: | +15 or +12 V @ 400 mA Max -15 or -12 V @ 180 mA Max |
| VSWR: | 2.5:1 |
| PSAT: | +12 dBm Typ |
| Pulse Range: | 30 ns to CW |
| DC Offset: | 150 ± 50 mV |
| Dynamic Range: | -70 to +5 dBm |
| RF Gain: | 55 dB Typ (Small Signal) |
| Power Input: | +17 dBm CW Max |
| Video Flatness Over Frequency: | ±2.5 dB Max |
| Connectors: | RF: 2.92mm female Video: SMA Female |
| Size: | 3.2" x 1.8" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue Mounting Surface Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |