PMI Model SDLVA-1G20G-55-12-SFF-100OHM-ROHS-2 is a Miniature Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) supplied in standard PE2 housing that can be used in connectorized or strip line applications that operates from 1 to 20 GHz frequency range, greater than 55 dB dynamic range, and ultra-high speed. Its size and stunning performance makes it an attractive solution for high speed, wide band and reliability channelized receiver applications. ROHS compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 20 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Logging Range (dBm): | -50 to +10 dBm |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| TSS (dBm): | -54 dB Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 50 mV/dB Typ |
| Log Linearity: | ±1.5 dB (Pin = -45 to +5 dBm) @ +25°C Typ |
| Input VSWR: | 2.0:1 Max |
| Log Video Output Slope: | 50 mV/dB Typ |
| Log Video Output Voltage: | 0.1 to 2.5 V Typ |
| Tangential Sensitivity: | -54 dBm |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Typ |
| Log Linearity Over Temp: | ±2.0 dB (Pin = -50 to 0 dBm) @ -55 to +85 °C Typ |
| Log Video Output Rise Time: | 5 ns Typ (Pin = -20 dBm @ 10% to 90%) |
| Log Video Output Fall Time: | 20 ns Typ (Pin = -20 dBm @ 90% to 10%) |
| Log Video Recovery Time: | 28 ns Typ (Pin = -50 to 0 dBm) |
| Log Video Propagation Delay: | 15 ns Typ |
| Video Output Load: | 100 Ohm |
| Operating Voltage: | +8 to +15 VDC |
| Operating Current: | 130 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08” x 0.71” x 0.29” |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to +125°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |