| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| TSS (dBm): | -65 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 21 Nom |
| Log Range (dBm): | -60 to +5 |
| Rise Time: | 20 ns Max |
| Fall Time: | 100 ns Max |
| Settling Time: | 30 ns Max (Within ±0.5 dB of Final Value) |
| Power Supply: | ±15 VDC @ 100 mA Max each supply |
| VSWR: | 2.0:1 Typ |
| Dynamic Range: | -60 to +5 dBm |
| Maximum Input Power: | +20 dBm Max |
| Connectors: | SMA (M)/SMA (F) |
| Size: | 5.125" x 2.5" x 1.0" |
| Finish: | 50 µin Gold Plating min. Over Copper Flash Over Nickel Flash per MIL-G 45204 Type 2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 °C to +71 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-810F, Method 503.4, Procedure I |
| Humidity: | MIL-STD-810F, Method 507.4 |
| Shock: | MIL-STD-810F, Method 516.5 |
| Vibration: | MIL-STD-810F, Method 514.5 |
| Altitude: | MIL-STD-810F, Procedure II |