| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| TSS (dBm): | -52 |
| Log Slope (mV/dB): | 50 |
| Log Range (dBm): | -47 to +2 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max @ 25 °C |
| Rise Time: | 25 ns Max |
| Recovery Time: | 500 ns Max |
| Power Supply: | +12 to +15 V @ 170 mA Max, -12 to -15 V @ 70 mA Max |
| Frequency Flatness: | ±2.5 dB Max from 1 to 40 GHz |
| VSWR: | 2.5:1 Max |
| Dynamic Range: | -47 to +2 dBm |
| Input Power: | -47 to +2 dBm |
| Connectors: | RF IN: 2.92mm (F) Video Out: SMA (F) |
| Size: | 2.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |