| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2.4 |
| Frequency Max (GHz): | 5.4 |
| TSS (dBm): | -50 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 20 (±10% Tolerance) |
| Log Range (dBm): | -45 to +5 |
| Log Linearity: | ±1.75 dB Max (-45 to +5 dBm) |
| Recovery Time: | 250 ns Max, 150 ns Typ (-45 dBm to +5 dBm) |
| Power Supply: | +15 V @ 600 mA Max, -15 V @ 200 mA Max |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB (2.4 - 5.4 GHz) |
| VSWR: | 3.0:1 |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% |
| Propagation Delay: | 35 ns Typical, 45 ns Maximum |
| Dynamic Range: | -45 to +5 dBm |
| RF Gain: | 60 dB Min |
| Limited RF Output: | +14 dBm Typ, +10 dBm Min |
| Size: | 3.5" x 3.0" x 0.5" |
| Weight: | 7.2 Oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC Operating |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |