SDLVA-2020-70-204
Preliminary
DC Coupled, Successive Detection Log Video Amplifiers (SDLVA)
Quantic PMI Model SDLVA-2020 series of truly DC-coupled, successive detection log video amplifiers (SDLVAs) are available in extended 70/75dB dynamic range over the range of 1 to 18 GHz bandwidth, with true DC coupling. Units employ planar diode detectors and integrated video circuitry for high speed performance and outstanding reliability. The DLVA's are of superior construction using state-of-the-art MIC/MMIC technology. The size is 3.0" x 3.5" x 0.5" with SMA female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| TSS (dBm): | -65 Min |
| Output Voltage: | 1.00 VDC Max |
| Log Slope (mV/dB): | 10 ± 10% |
| Log Range (dBm): | -65 to +10 |
| Log Linearity: | ±1.75 dB Max (-65 to 10 dBm) |
| Rise Time: | 30 ns Max |
| Recovery Time: | 250 ns Max 150 ns Typ |
| Power Supply: | +15 V @ 650 mA Max -15 V @ 175mA Max |
| Frequency Flatness: | ±2.5 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| VSWR (Measured): | 2.0:1 Max (@ -20 dBm) |
| Video Load (Ohms): | 50 ± 10% |
| Log Temperature Stability: | ±1.75 dB (0 to 60 °C) |
| Dynamic Range: | -65 to +10 dBm |
| Output Stability: | ±2.5 dB Max (0 to 60 °C) |
| Limited IF Output: | 0 dBm Min |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.50" x 3.00" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |