Quantic PMI Model SDLVA-2020-70 Series of Truly DC Coupled Successive Detection Log Video Amplifiers (SDLVA) are available in Extended 70/75 dB Dynamic Range over the range of 2 to 20 GHz Bandwidth with True DC Coupling. Units employ Planar Diode Detectors and Integrated Video Circuitry for High Speed Performance and Outstanding Reliability. The DLVA's are of Superior Construction using State-of- the-art MIC/MMIC Technology. The Size is 3.0" x 3.5" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| TSS (dBm): | -64 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 20 ± 10% |
| Log Range (dBm): | -70 to +10 |
| Log Linearity: | ±1.75 dB Max (-70 to +10 dBm) |
| Rise Time: | 30 ns Max |
| Recovery Time: | 250 ns Max, 150 ns Typ |
| Power Supply: | +15 V @ 600 mA Max -15 V @ 200 mA Max |
| Frequency Flatness: | ±2.5 dB |
| VSWR: | 3.0:1 (@ -20 dBm) |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% |
| Log Temperature Stability: | ±1.75 dB (0 to 60 °C) |
| Dynamic Range: | 70/75 dB |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.00 " x 3.50 " x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |