| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -65 Min |
| TSS (Measured): | -65 dBm Min - Measured -68 dBm |
| Output Voltage: | 1.00 VDC Max - Measured <5 % |
| Log Slope (mV/dB): | 10 ± 10% |
| Log Range (dBm): | -65 to +10 |
| Log Linearity: | ±1.75 dB Max (-65 to 10 dBm) - Measured ±1.01 dB |
| Rise Time: | 30 ns Max - Measured 18.37 dB |
| Recovery Time: | 250 ns Max, 150 ns Typ - Measured <1 VDC |
| Power Supply: | +15 V @ 650 mA Max - Measured 544 mA, -15 V @ 175 mA Max - Measured 92 mA |
| Frequency Flatness: | ±2.5 dB Max - Measured ±1.0 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| VSWR (Measured): | 2.0:1 Max (@ -20 dBm) - Measured 1.93:1 |
| Video Load (Ohms): | 50 ± 10% |
| Log Temperature Stability: | ±1.75 dB (0 to 60 °C) - Measured ±1.27 dB |
| Dynamic Range: | 70/75 dB |
| Output Stability: | ±2.5 dB Max (0 to 60 °C) - Measured <±2.5 dB |
| Limited IF Output: | 0 dBm Min - Measured 13.3 dBm |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.50" x 3.00" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |