Quantic PMI Model SDLVA 20-20 series of truly DC-Coupled Successive Detection Log Video Amplifiers (SDLVA) are available in extended 70/75 dB dynamic range over the range of 0.5 to 18 GHz bandwidth, with true DC coupling. Units employ planar diode detectors and integrated video circuitry for high speed performance and outstanding reliability. The DLVA'S are of superior construction using State-Of-The-Art MIC/MMIC technology. Housing size is 3.0" x 3.5" x 0.5" with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -65 Min (8 to 18 GHz) |
| Log Slope (mV/dB): | 20 ± 10% |
| Log Range (dBm): | -65 to +5 |
| Log Linearity: | ±1.75 dB Max (-65 to +5 dBm) |
| Rise Time: | 20 ns Max |
| Recovery Time: | 200 ns Max (-65 to +5 dBm) |
| Power Supply: | +15 V @ 600 mA Max -15 V @ 200 mA Max |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Typical (0.5-18 GHz) |
| VSWR: | 3.0:1 |
| VSWR (Measured): | 3.0:1 (0.5 to 18 GHz @ -20 dBm) |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% |
| Log Temperature Stability: | ±1.75 dB (0 to 60 ºC) |
| Dynamic Range: | -65 to +5 dBm |
| Limited IF Output: | +10 dBm ±2.5 dB Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.0" x 3.5" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |