Quantic PMI Model SDLVA-2020 series of truly DC-Coupled Successive Detection Log Video Amplifiers (SDLVA) are available in extended 70/75 dB dynamic range over the range of 0.5 - 18.0 GHz bandwidth, with true DC coupling. Units employ planar diode detectors and integrated video circuitry for high-speed performance and outstanding reliability. The DLVA'S are of superior construction using State-Of-The-Art MIC/MMIC technology. The size is 3.00" x 3.50" x 0.50" and has SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| TSS (dBm): | -65 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 20 ± 10% |
| Log Range (dBm): | -65 to +5 |
| Log Linearity: | ±1.75 dB Max (-65 dBm to +5 dBm) |
| Rise Time: | 20 ns Max |
| Recovery Time: | 200 ns Max (-65 to +5 dBm) |
| Power Supply: | +15 V @ 600 mA Max |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Typ |
| VSWR: | 3.0:1 |
| Video Load (Ohms): | 50 ± 10% |
| Log Temperature Stability: | ±1.75 dB (0 to 60 ºC) |
| Limited IF Output: | +10 dBm ±2.5 dB Typ |
| Size: | 3.00" x 3.5" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |