Quantic PMI Model SDLVA-2020 series of Truly DC Coupled Successive Detection Log Video Amplifiers (SDLVA) are available in Extended 70/75 dB Dynamic Range over the Range of 2 to 18 GHz Bandwidth, with True DC Coupling. Units Employ Planar Diode Detectors and Integrated Video Circuitry for High Speed Performance and Outstanding Reliability. The SDLVA's are of Superior Construction using State-Of-The-Art MIC/MMIC Technology. The size is 3.0" x 3.5 " x 0.5".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -68 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 20 ± 10% |
| Log Range (dBm): | -70 to +10 |
| Log Linearity: | ±1.75 Max (-70 to +10 dBm) |
| Rise Time: | 30 ns Max |
| Recovery Time: | 500 ns Max (-70 to +10 dBm) |
| Power Supply: | +15 V @ 600 mA Max, -15 V @ 200 mA Max |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Typ |
| VSWR: | 3.0:1 |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% |
| Log Temperature Stability: | ±1.75 dB (0 °C to 60 °C) |
| Dynamic Range: | -70 to +10 dBm |
| Limited IF Output: | +10 dBm ±2.5 dB Typ |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.0" x 3.5" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue Mounting side free of paint (Gold Plated) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |