| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| TSS (dBm): | -65 Max |
| TSS (Measured): | -65 dBm Max - Measured -67 dBm |
| Log Slope (mV/dB): | 5 LSB/dB Nom |
| Log Range (dBm): | -65 to -35 |
| Log Linearity: | ±1.75 dB Max (-65 to -35 dBm) - Measured ±1.75 dB |
| Rise Time: | 20 ns Max - Measured 18.1 ns |
| Recovery Time: | 200 ns Max - Measured 50 ns |
| Power Supply: | +12 V @ 700 mA Max - Measured 636 mA, -12V @ 200 mA Max - Measured 53 mA |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Typ, ±2.5 dB Max - Measured ±1.0 dB |
| VSWR: | 3.0:1 Max |
| VSWR (Measured): | 3.0:1 Max (@ -20 dBm) - Measured 1.4:1 |
| Log Temperature Stability: | ±1.75 dB (0 to 60 °C) |
| Dynamic Range: | 40 dB |
| Limited IF Output: | +10 dBm ±2.5 dB Typ - Measured +12.8 to +16 dBm |
| Power/ Logic Connector: | 15 Pin Micro-D Male |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.5" x 3.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |