Quantic PMI Model SDLVA-2020-OPT112-10M is a truly DC Coupled Successive Detection Log Video Amplifier (SLDVA) that has 40 dB dynamic range over the frequency range of 1 to 12 GHz and provides an 8-Bit Digital Log Video Output. The unit employs planar diode detectors and integrated video circuitry for high speed performance and outstanding reliability. The DLVAs are of superior construction using state of the art MIC/MMC technology. The size is 3.0" x 3.5" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| TSS (dBm): | -65 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 5 LSB/dB Nom |
| Log Range (dBm): | -65 to -35 |
| Log Linearity: | ±1.75 dB Max (-65 to -35 dBm) |
| Rise Time: | 20 ns Max |
| Recovery Time: | 200 ns Max |
| Power Supply: | +12 V @ 700 mA Max -12 V @ 200 mA Max |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Typ, ±2.5 dB Max |
| VSWR: | 3.0:1 Max |
| VSWR (Measured): | 3.0:1 Max (@ -20 dBm) |
| Log Temperature Stability: | ±1.75 dB (0 °C to 60 °C) |
| Dynamic Range: | -65 to -35 dBm |
| Limited IF Output: | +10 dBm ±2.5 dB Typ |
| Power/ Logic Connector: | 15 Pin Micro-D Male |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.5" x 3.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |